Zvukový obal radia, jingly a znělky

Co je zvukový obal / zvuková grafika?

Každá radiostanice zařazuje do vysílání krátká hudební / zvuková díla, které identifikují, o jakou stanici se jedná a uvozují, oddělují hudební a reklamní bloky. Takováto díla se bězně označují jako zvukový obal nebo také zvuková grafika radio stanice. Hlavní rozdělení těchto audio materiálů je podle jejich způsobu užití ve vysílání. Mezi ty nejznámější patří jingle, znělky (opener), podkresy pro moderování (bed), sponzorované vzkazy ("sponzoráky"), časová znamení, droppy, hudební mixy, annonce (upoutávky) a ID moderátorů.

Co je jingle?

Jingle je speciální výraz pro krátké zvukové dílo, které je složené zejména ze zvukových efektů a mluveného slova, a slouží k identifikaci radio stanice a oddělení skladeb či vysílacích bloků. Existuje mnoho typů jinglů. V praxi jsou halvní dvě skupiny tzv. "suché jingly" a "jingly s efekty". Suché, jak už název napovídá, neobsahují hudební doprovod a obsahují pouze naefektovaný staniční hlas. Jejich výhodou je snadné zakomponování do přehrávané skladby. Naproti tomu jingly s efekty obsahují zvukové efekty a někdy i hudební podklad, proto slouží primárně ke "slepení" skladeb a hudebních bloků.

Co je znělka / sponzorovaná znělka ("sponzorák") / opener?

Hudební znělka nebo znělka pořadu je krátké hudební dílo, které uvozuje radiový vysílací blok (typicky jednotlivé pořady / rubriky např. "písničky na přání", "hudební hitparáda" apod.). Sponzorovaná znělka či sponzorovaný vzkaz je krátké hudební dílo obsahující identifikaci firmy, značky, produktu, služby či události, která sponzoruje konkrétní část vysílání. Pod pojmem Opener neboli otevírák se rozumí hlavní staniční znělka radia.

Co by měl zvukový obal splňovat?

Zvuková grafika by měla vystihnout zejména formát stanice, hudební zaměření a v neposlední řadě brát ohled na cílovou skupinu posluchačů. Veškerý materiál by měl působit komapktně a neměl by působit rušivým dojmem. Důležité je také dosažení dostatečného počtu zvukových složek především jinglů, aby nedocházelo k častému opakování během vysílání. Neméně klíčový je pak také skutečnost, jak pohodlně lze jingly mixovat v živém vysílání.

Co nabízíme a jak dlouho trvá výroba?

Nabízíme osobní přístup při tvorbě zvukového obalu. Snažíme se vždy vyjít vstříc všem požadavkům klienta. Vyrobíme pro vás kompletní obal radiostanice nebo pomůžeme s úpravou a aktualizací stávajícího zvukového obalu. Využíváme populární zvukové banky ze zahraničí, jsme schopni v rámci realizace využít vámi požadované zvukové banky (nutno započítat licenci do ceny zakázky). Rádi vám tak pomůžeme s dožením moderní zvukové grafiky. Pracujeme s moderátory v českém a anglickém jazyce.

Hledáte vhodné řešení pro vaší rozhlasovou stanici?
Kontaktujte nás!